Menu Zavřeno

2. Studená strana koksárenské baterie

Říká se studená strana baterie, ale moc studená nebyla.

Když jsem nastoupil, tak jsem nafasoval krásný plstěný klobouk s pevnou střechou, skoro tak hezký, jak od kanadské jízdní policie. Prý je to proto, aby mi nepadal za krk dehet, řekli mi. Hm, moc jsem nechápal. Na první šichtě mi to došlo. Mým úkolem bylo odháčkovat dveře komory hotového koksu. Tuším, že se to dělalo každou šestou komoru. Měl jsem hrůzu z toho, abych počet komor nespletl a výtlačný stroj nezačal sundávat zaháčkované dveře. Postup byl jasný. Poté, co stroj dveře sundal, najel výtlačným beranem na koks a po povelu z hasícího vozu začal tlačit hotový koks na hasicí vůz. Fascinovalo mě, jak je možné, aby dva stroje, které nejsou synchronizovány automatizací, byly schopné se domluvit na rychlosti vytlačování koksu a rychlosti pojezdu hasícího vozu. Po vytlačení koksu nastala moje chvíle. Dlouhou tyčí se škrabkou jsem musel očistit dveře koksovací komory od dehtu, který se usadil na rámu dveří. To proto, aby dveře po opětovném uzavření komory dobře těsnily. Komora je vysoká několik metrů a jak jste dělal se škrabkou nad hlavou, tak sem tam nějaký ten dehet ukápnul dolů. Proto byl klobouk s velkou střechou velmi užitečný. Prý se spáleniny od dehtu hojí fakt blbě. Další, co bylo třeba udělat, bylo nahodit zpět koks, který vypadával při otevření dveří. Tehdy jsem se naučil házet lopatou zleva i zprava. Mělo to jednoduchý důvod. Pokud stojíte před otevřenou komorou, ve které je 1 000 °C, tak to dlouho jednou stranou těla nevydržíte. Proto si jednu stranu pálíte a druhá se chladí. No a po chvíli se strany vymění a vy si pálíte druhou stranu těla, a první se chladí. Dále je třeba si nacvičit ochranný „grif“.

Při závěrečném přiblížení a odhozu koksu z lopaty zpět do komory jste už tak blízko žhavému zdivu, že si musíte předloktím chránit obličej před spálením. „Grif“ fungoval, obličej vydržel, ale po měsíci brigády už předloktí montérek bylo tak spálené, že se rozpadalo.

Nevím, co je pravdy na tom, že koksaři se bavili tím, že chytili nějakého „šťura“, hodili ho do otevřené žhavé komory a sledovali, jak daleko doběhne. Žádný prý to nestihl proběhnout celé. Já jsem popravu neviděl, ale při svačinách jsem to zaslechl.

Současný pohled na studenou stranu

Napsat komentář

VŠECHNY KAPITOLY