Menu Zavřeno

10. Australské vysoké pece

Ráno jsem místo dne odpočinku odjel autem do vysokopecního závodu firmy BHP v Newcastlu. Pracovníci našeho zastupitelství mi tam zajistili exkurzi na aglomeraci a vysoké pece. Stokilometrovou vzdálenost ze Sydney jsme zvládli po přeplněných cestách za tři hodiny. Byl jsem nesmírně zvědavý na vybavení i sociální podmínky v podniku. Provázel nás pan Jeff Fletcher, vedoucí provozu.

V závodě mají dvě vysoké pece s denní produkcí 5,5 tisíce tun. Dosahují velmi dobré kvality železa i spotřeby koksu. Pece mají průměrné technické vybavení, ale mimořádně dobrou vsázku a vybavení měřící a regulační technikou. Aglomerát o rovnoměrném chemickém složení je velmi pevný. Závod kupuje pouze prvotřídní suroviny. Na rudu má vlastní doly v oblasti Pilbary.

Od průvodců jsem dostal všechny měsíční výsledky dosažené na pecích a také příslib, že pan Fletcher a ještě dva vedoucí provozů z dalších vysokopecních závodů v Austrálii by přijeli na naši mezinárodní vysokopecařskou konferenci v roce 1989 do Ostravy s přednáškou o jejich závodech.

Sociální vybavení závodu mne trochu zklamalo. Nic, co u nás nemáme, žádná zvláštnost. Pouze dobře fungující automaty na pití a jídlo u pecí je jim možno závidět. A také polohu závodu přímo na břehu moře.

Z aglopásu je při dobrém odrazu možno skočit přímo do mořského zálivu mezi lodě s rudou a vápencem, který závod kupuje v Japonsku a je dodáván již pomletý a vytříděný.

Napsat komentář

VŠECHNY KAPITOLY