Menu Zavřeno

11. Opět Sydney

Do našeho motelu na pláži Bondai se vracím z Newcastlu až večer. Cesta přes osvětlené a auty přeplněné Sydney nám trvá více než hodinu (25 km).

Zbylo nám i několik hodin na prohlídku města a jeho dominant. Velmi známá je Opera, postavená na břehu zálivu. Stavba tvaru lastur je ultramoderní, sklobetonový kulturní stánek. Je to cíl snad všech návštěvníků města. Průvodce říkal, že střechu tvoří asi milión speciálních střešních tašek, dodaných ze Švédska. Tašky jsou přilepené a o kvalitě svědčí fakt, že po deseti letech provozu se teprve dvě tašky uvolnily a musely být znovu upevněny.

V opeře hostují umělci z celého světa.

Ústřední část města — City je živá, přeplněná mrakodrapy, každý rok přibývají alespoň dva.

Stará přírodní část města je přestavěna na turistickou atrakci. Hospůdky, obchůdky s nejrůznějšími suvenýry jako bumerangy, luky, šípy, oštěpy domorodců, obrazy, knihy, žraločí tlamy velké i malé, koráli, klokani, krabi, lodě, čluny, pruty na ryby atd. Pěkná podívaná. Koupil jsem si publikaci s barevnými fotografiemi z australské přírody, je to lehké do letadla.

Pracovníci našeho zastupitelství nás pozvali na odpolední výlet na pláž trochu si povykládat před odletem domů. Slupli jsme pár chlebíčků, vypili skleničku vína a potom nás vyzvali k fotbalovému zápasu. Mají prý dobré družstvo a ještě neprohráli. Byl to krutý boj. Sportovní srdce a znalost různých fint z televize tvrdě kontrastovaly s pohyblivostí nohou a zadýchaností hráčů, zvyklých spíše na pochod než běh sem a tam. Ale byli jsme asi morálně vyspělejší, a tak jsme vyhráli o gól (8:7). Druhý den jsem byl rád, že už letíme, a tudíž nemusím moc chodit.

Jedna drobnost, víno, mimo jiné velmi dobré a kvalitní, se v Austrálii prodává v zajímavém balení. Jsou to papírové pětilitrové krabice s držadlem. Uvnitř je plastikostaniolový sáček s vínem. Po zakoupení se promáčkne na označeném místě otvor do papírové krabice a vytáhne se gumový uzávěr sáčku (pípa) a ten se upevní na stěnu krabice. Víno pak volně vytéká po zmáčknutí jazýčku uzávěru. S odčerpáním obsahu se sáček smršťuje, až je prázdný. Víno tak nikdy nezvětrá jako u nás v odzátkovaných lahvích. Krabice je velmi skladná, tak jsem jednu dovezl až domů a plnou.

Další část cesty domů ze Sydney do Singapuru absolvujeme v Boeingu společnosti Singapoore Airlines. Start je ve 13.30.

Pomalu se loučíme s pohostinnou, přátelskou a atraktivní Austrálií i s našimi pracovníky v Sydney. Po hodině letu přistáváme v Melbourne. Zde prší a je zima. Australané tvrdí, že Melbourne má nejhorší počasí, které je dané polohou a mořskými proudy. Zdržíme se zde pouze hodinu a znovu na start.

Napsat komentář

VŠECHNY KAPITOLY